Tarım ilaçlarında hortlayan bir kabus: Glifosat


Bu haber 2017-11-12 eklenmiş ve 52 kez görüntülenmiştir.

ABD'de yasaklanan, glifosat ülkemizde ve Avrupa’da yaygın bir şekilde kullanılıyor. Pamuktan, şeker pancarına kadar çok geniş bir ürün seçkisinde kullanılan bu kimyasal tarım ilacı hakkında iddialar fazla çeşitli.

Son yıllarda kimyasal tarım ilaçları yediğimiz her şeyde, hatta içtiğimiz suda bile bulmak mümkün. Bu kimyasal ilaçlar arasında önemli bir kanserojen etkisi olduğu aşina, bizlerin ve doğanın sağlığını önemli oranda korkutma edenlerden biri de glifosat. Ve maalesef bütün bu kimyasal ilacı Avrupa Birliği yasakladı derken, glifosat kabusu bitmiş hortladı.

Yesilist'te yer alan habere göre, Çoğu uzmanın özellikle çocuklara çok zararlı olduğunu belirttiği bu kimyasal ilaçla akıllı geçtiğimiz ay üreticisi Monsanto kadar yayınlanan ve egemen olduğu bildirilen bir araştırma glifosatı zararsız olarak gösterdi.

bununla beraber, Avrupa’da bir fazla ülke glifosata 10 takvim yeni lisans verilmesini önlemeye çalışıyor.Ama madalyonun bir diğer yüzü de var; bu karara karşı İngiltere’deki çiftçilerin bir çoğu, glifosatın ‘doğru dozda kullanılırsa zararsız’ oluğuna inanıyorlar ve tekrardan kullanımına müsade verilmesini talep ediyor.

Ancak bu noktada azıcık şüpheci olmak gerekiyor. Çünkü maalesef çıkar sahipleriyle, bağımsız kurumlar iç içe geçmiş durumda. Mesela Avrupa Birliği Pestisit Derneği direktörü Graeme Taylor, ayrıca Avrupa Birliği’nde danışman, ayrıca Birleşmiş Krallık Çevre ve Yiyecek Bölümü’nde kamu hizmetlisi. Ayrıca Avrupa Birliği Pestisit Derneği de Monsanto, Syngenta, Bayer gibi büyük kimya şirketleri göre fonlanıyor.

Geçtiğimiz günlerde Londra’da Financial Times, Sürdürülebilir Tarım zirvesinde yaptığı açıklamada, sistemli olarak çiftçilerle görüştüklerini, iklim değişikliği ve öteki çevresel etkenler dolayısıyla bugün çiftçilerin glifosata daha fazla ihtiyacı olduğunu düşündüklerini söyledi.

oysa ki uzmanlar tarımın karşısındaki problemlerin fazla ayrı olduğunu belirtiyor. İklim değişikliği ve küresel ısınma ile gelecek problemler glifosat bertaraf edilemeyecek kadar ciddi.

öte yandan, glifosat kullanımının vücudun kimyasal dengesini koruyan lenf sisteminde, hodkin dışı lenfoma adlı kansere yol açtığıyla ilgili çok sağlam deliller var. 2015 yılında 500 birey Amerika’da Monsanto’ya karşı, uzun süreli glifosat kullanımından nedeniyle oluşan etkileri raporlayarak dava açtılar, hodkin dışı lenfoma da bunlardan biriydi.

Yıllarca glifosat kullanan çiftçilerde sıklıkla görünen bu kanserle ilgili bilginin varlığına karşın, büyük kurumların bunları insan sağlığını göz ardı ederek yalanlaması ve dahası bu konudaki araştırmaları geçersiz kılmaya çalışmaları çocuklarımızı ve bizleri tehdit ediyor.

Avrupa Birliği’nde konuyla ilgili fırtınalar koparken, Türkiye’de ise glifosat kullanımıyla ilgili Tarım Bakanlığı’ndan herhangi bir ses yok. Tek tanıdık bu kimyasal ilacın kullanımının her geçen gün arttığı.

ETİKETLER : Glifosat tarım kimyasal pestisit
Diğer YAŞAM haberleri
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
Sitemizi Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü
Çok kötü
Hertur Haberler - Haber, Haberler, Son Dakika Haberleri
siteler
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA