Migros dev market zincirini satın alıyor mu? Izah Etme geldi


Bu haber 2017-11-12 eklenmiş ve 37 kez görüntülenmiştir.

Parasal açıdan kuvvet günler yaşamış ve geçtiğimiz günlerde konkordato ilan eden Türkiye'nin önde gelen market zincirlerinden Makro Market'e Migros'un talip olduğu yönündeki haberlerle iki şirketten de izah etme geldi.

Bloomberg’e konuşan Migros Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, "Makro bildiğimiz tandığımız bir kurum. Fakat şirketi almak için bir teşebbüs ya da tavır içine girmiş değiliz. Gelecekte olur mu olmaz, onu da bildirmek kuvvet. Fakat Migros tüm market zincirleri gibi Makro’yu da inceliyor" dedi.

Makro Grup Şirketler Başkanı Asalet Songör de Bloomberg’e yaptığı açıklamada, "Bize Migros’tan gelen bir teklif değil, bir temas da olmadı. derhal böyle bir şey gündemimizde yok. Biz konkordato programımızı uygulamaya bakıyoruz; 1 ay içinde bir çözüm ortaya koyabiliriz. Tedarikçilerle görüşmelerimiz devam ediyor" diye konuştu.

253 mağazası 6 bin 500 çalışanı var

Türkiye’nin en büyük market zincirlerinden Makro Market, yaşadığı finansal sıkıntıyı aşamayınca konkordato başvurusunda bulunmuştu. Makro ve Uyum marketlerini bünyesinde bulunduran Makro Market A.Ş’nin Türkiye genelinde 253 mağazası ve 6 bin 500 çalışanı bulunuyor.

1.7 milyar lira cirosu yer alan şirketin ortaklarından Haysiyet Songör, "Batık durumda değiliz. 2-3 aylık süreye ihtiyacımız var" demişti.

Konkordato nedir?

Türkiye'de iflas askıya alma süreçlerşinin geçtiğimiz yıl yasaklanması ile şiddet duruma düşen firmalar konkordato seçeneğini kullanmaya başladı. Konkordatoda, parasal sıkıntıya giren şirket icra hukuk mahkemesine başvuruyor. İflas ertelemede zaman 1 sene olmasına karşın konkordatoda 3 aylık vakit tanınıyor. Mahkemenin verdiği bu vakit içinde atanan konkordato komiseri, alacaklılar ile masaya oturuyor.

Alacaklılara yapılan teklifte, borcun bir miktarından feragat etmeleri talep ediliyor. Alacak miktarının üçte ikisini temsil eden birey ve kurumların sunulan teklifi kabul etmesi ile birlikte duruşma konkordato kararı veriyor. Bu kararın tasdikini ise ticaret mahkemesi yapıyor. Ticaret mahkemesi alınan kararı onay ederse, borçlar belirlenen süre içinde ödeniyor. Ama, mahkemenin, kararı onaylama etmemesi halinde şirket hakkında doğrudan doğruya iflas kararı veriliyor.

ETİKETLER : Migros Makro Tuncay Özilhan Konkordato
Diğer EKONOMİ haberleri
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
Sitemizi Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü
Çok kötü
Hertur Haberler - Haber, Haberler, Son Dakika Haberleri
siteler
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA