Meyve ve sebzede yeni standart! Bundan Böyle etiket yapıştırılmayacak


Bu haber 2017-10-12 eklenmiş ve 112 kez görüntülenmiştir.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığının 3 Ekim'de Devlete Ait Gazete'de yayımlanan "Sebze ve Meyvelerin Toptan ve Perakende Ticaretinde Uyulması Gereken Standart Uygulamalara İlişkin Yöntem ve Esaslar Hakkında Tebliği"yle yaş meyve ve sebze için ambalaj ve soğuk zincir zorunluluğu getirilirken, uygulamada Türk Standartları Enstitüsünün (TSE) belirlediği standartların başlıca alınacağı belirtilmişti.

38 STANDART BULUNUYOR

TSE'nin meyve ve sebzelerin depolanması, soğukta muhafazası, taşınması ve ambalajlanması konularında 38 standardı bulunuyor. Bu standartlar; karnabahar, patates, kuşkonmaz, turunçgil, avokado, taze biber, çilek, erik, sarımsak, kiraz, vişne, pırasa, kültür mantarı, üzümsü meyveler, şeftali, armut, muz, kayısı, hıyar, marul, baş lahana ve domates gibi ürünler için uygulanıyor.

Söz konusu standartlarda bulunan iki taraflı hükümlere tarafından, tüketicilere karşın "ufak" ve "büyük dış" edinmek üzere iki alıcı ambalaj bulunacak. Ambalajlar taşıma, muhafaza ve pazarlama boyunca ürünleri en iyi şekilde koruyacak ve sağlığa hasar vermeyecek nitelikte ahşap, mukavva ya da diğer malzemeden hazır kasa, kutu, tabla, sandık ve sepet şeklinde olabilecek.

Ambalajların ağırlıkları 50 kilogramı aşamayacak.

Meyvelerin üstüne aracısız etiket yapıştırılamayacak ya da damga vurulamayacak. Ambalajların içinde hiçbir yabancı madde bulunmayacak.

AMBALAJA AÇMA KAPAMA AYARI

Ambalajların üzerine ya da etiketlerine, ürüne ilişkin bilgiler silinmeyecek ve bozulmayacak şekilde okunaklı yazılacak. Ambalajın ağzı açıldığında baştan kapatılmayacak veya kapatıldığında bu koşul belli olacak şekilde kullanılacak. Ambalajın üzerinde, üretici firmanın bilgileri, üretim yeri, net kütlesi gibi bilgiler yer alacak.

Ürünler ve ambalajları işleme yerlerinde, depolarda ve taşıtlarda kötü koku yayan ve bunları kirletecek ilaçlar ve maddelerle bir arada bulundurulmayacak, yağış altında, aşırı sıcak ve dondurucu soğuklarda yüklenip boşaltılmayacak.

"PAYDAŞLAR YOL HARİTASINI BİRLİKTE OLUŞTURSUN"

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Türkiye Ambalaj Meclisi Başkanı Mustafa Tacir de düzenlemenin, toplum sağlığı ve israfın önlenmesine büyük fayda sağlayacağını belirterek, "Kayıt dışını önleme, raf ömrünün uzatılması, nakliye verimliliği ve kolay saklama gibi avantajlar da getirecek. Ambalajlanmayan ürünlerde üreticiden tüketiciye intikal süresinde kaybın yüzde 30'lar civarı olması, bu konunun önemini gösteriyor. Gelişmiş ülkelerde bu uygulamalar 30-40 sene öncesine dayanıyor. Her ne değin gecikmiş bir proje olarak görülse de bundan daha sonra yaratacağı tasarruf ülke ekonomisine katkı maddesi sağlayacaktır." dedi.

ETİKETLER : haber Meyve ve Sebzelerin Üzerine Etiket Yapıştırılmayacak haberler haberi haberleri HABER HABERLER Türkiye Odalar Ve Borsalar Birliği Gümrük Ve Ticaret Bakanlığı Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı Gümrük B
Diğer GÜNCEL haberleri
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
Sitemizi Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü
Çok kötü
Hertur Haberler - Haber, Haberler, Son Dakika Haberleri
siteler
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA