Eski Galatasaraylı futbolcu, açıkça söyledi: Arda dönmek istiyor


Bu haber 2017-10-12 eklenmiş ve 29 kez görüntülenmiştir.

Galatasaray ve ulusal takımın eski yıldız futbolcusu Ergün Penbe, "Arda Galatasaray'ı fazla seviyor. Dönmek istediğini de biliyorum. Galatasaray'a kazanç ve seyirci desteği görürse patlama yapabilecek Arda'yı görebiliriz " dedi.

Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği (TÜFAD) ve Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) meslek birliğinde Antalya'da 8-10 Ocak'ta düzenlenecek UEFA Pro Lisans Antrenörler Gelişim Semineri ile Futbol Endüstrisi Forum ve Sergisi'nin (FIFEX) tanıtım toplantısı yapıldı. Aksu Kemerağzı'ndaki toplantıya katılan teknik direktör Ergün Penbe, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

"BAŞARI SONRASI 10 SENELIK BAŞARISIZLIK YAŞANIYOR"

Ampute Futbol Milli Takımı'nın Avrupa şampiyonluğunu kutlayan Penbe, futbolda manâlı başarıların peşinde genel olarak ülke olarak 10 sene turnuvaya katılamamama gibi sonuçlar oluştuğunu söyledi. Aynı durumun Ampute Futbol Milli Takımı'nda yaşanmamasını dileyen Penbe, futbolcuların katılacakları turnuvalarda kayda değer başarılar kazanmasını arzuladığını söyledi.

"LUCESCU YANLIŞ KARARDI"

A Ulusal Futbol Takımı'nın 2018 Dünya Kupası'ndan elenmesini değerlendiren Penbe, futbolda istikrarın manâlı olduğunu vurguladı. Eleme müsabakalarına Fatih Terim ile başlandığını ve başlangıçtaki fena sonuçların arkasında iyi bir hava yakalayarak grupta baht elde edildiğini kaydeden Penbe, teknik direktör değişikliğinin doğruluğu yanlışlığının tartışılacak konu olduğunu belirtti. Futbolculuk döneminde Lucescu ile 2 yıl çalıştığını anlatan Penbe, Rumen teknik direktörün çok iyi öğretmen olduğunu ve neler yapabileceğini iyi bildiğini dile getirdi. Lucescu'nun kısa vadede ne değin başarılı olabileceği sorusunun sorulması gerektiğini aktaran Penbe, "Lucescu uzun vadede fazla başarılı olurdu lakin kısa vadede, 4 maçlık süreçte kendimce yanlış bir karardı. Nitekim o kadar oldu. Elimize geçen fırsatı değerlendiremedik. Üzücü bir durum. Emrindeki ki ülkemizde oyuncu yetişmemesi, yabancı sayısının artı olması, Türk oyuncuların takımlarında pozitif yer bulamaması, formsuz oyuncular topluluğu bir arada oynadığı süre başarıyı bulmak zaten zor. Ekip da olamadığımız zaman tesadüfi başarılara kalıyorsunuz" dedi.

FUTBOLCULARA ÖĞÜT

Türk futbolunda ilk kez yapılanma gerektiğine dikkati çeken Penbe, yabancı futbolculara ödenen aktarma paralarıyla altyapıya kaynak sağlanması halinde başarılı futbolcu yetişeceğine inandığını vurguladı. Futbol endüstrisinde üstteki seviyede ülkelere bakıldığında altyapılarına 70 milyon Euro yatırım yaptığını anlatan Ergün Penbe, Türk futboluna tartma veren kişilerin, federasyonun bunları konuşması gerektiğini dile getirdi. Penbe, galibiyet için Türk futbolculara da kayda değer iş düştüğünü ve çok çalışmaları gerektiğini söyledi.

"ARDA'NIN FORMSUZLUĞU ULUSAL TAKIMIMIZI ETKİLİYOR"

Gazetecilerin milli ekip futbolcularından Arda Turan'a karşın eleştiriler hakkında sorusuna Penbe, şöyle yanıt verdi: "Futbolun içerisindeysek eleştiriye açık olmanız lüzumlu. Futbolda dün yoktur, bugün vardır. daima iyi elde etmek zorundasınız. Çoğu meslek gibi futbol da fazla nankördür. O nedenle daima kuvvetli olmanız gerekiyor. bir kere egoların, büyüdükçe alçalmasını bilmemiz gerekiyor. Arda benim kardeşim. Türkiye'nin yetiştirdiği ender yıldızlardan. Onun yanlışları var mı alt ancak var, o da insan. Etten kemikten yaratılmış insan yan ki hataları oluyor. Kayda Değer olan hatalarından ders elde etmek. Arda'nın formsuzluğu ulusal takımımızı etkiliyor. Manâlı bir değer. İyi bir Arda, koskocoman katkı maddesi sağlıyor ulusal takıma. Zaten sıkıntılar yaşıyoruz. Bu polemikler eklenince sıkıntılar milli takımın başarısına yansıyor. Umarım iki taraf yaşananlardan ders almıştır."

"ARDA TATMIN EDICI SÜREYİ BARCELONA'DA BULAMIYOR"

Arda'nın değerli bir yıldız olduğunu ve kaybedilmemesi gerektiğini vurgulayan Penbe, Barcelona forması giyen ulusal futbolcunun ülke futbolunun tanıtımı için önemli olduğunu anlattı. Futboluyla gündeme gelen, formundaki eski Arda'yı bitmiş görmek istediğini ifade eden Penbe, "Arda baştan form yakalamalı. Arda'nın oynaması fazla kayda değer. Oynadıkça futbolunu geliştirir, form miktar. Barcelona'da yeterli süreyi bulamıyor. Arda oynadıkça yararlı olacak" dedi.

"ARDA'NIN OYNAYABİLECEĞİ KULÜBE GİTMESİ GÖNLÜMDEN GEÇER"

Arda'nın Barcelona'ya transfer olarak yapabileceğinin en iyisini yaptığını kaydeden Penbe, "Yan orada yeterli zaman alamadı. Alsa çok öbür olurdu. Çünkü Arda oynayıp, moral kazanabilecek yapıya sahip. Defalarca oynama isteğine sahip olduğu için oynayabileceği, daha yardımsever olacağı kulübe gitmesi gönlümden geçer. O da böylece yapacaktır diye düşünüyorum" dedi.

"ARDA GALATASARAY'I FAZLA SEVİYOR"

Gazetecilerin 'Arda'nın Barcelona'dan başka takıma transferini bekliyor musunuz?' sorusu üzerine Penbe, şunları kaydetti: "Söylentiler var. Bir kızı cümbür cemaat ister bir birey alır. Bakalım Arda'yı kim alacak. Tabii ki Arda Galatasaray'ı çok seviyor. Galatasaray'a dönmek istediğini de biliyorum. Gelirse iyi mi olur kötü mü olur, bilemeyiz. Ama Arda, Galatasaray'ın çıkardığı yıldızlardan, değerlerden. Galatasaray için canını verebilecek oyunculardan. Gelirse de en iyi şekilde hizmet edeceğini, performansının üstüne katlayacağına inanıyorum ben. Galatasaray'a gelirse seyirci desteği iyi olursa, patlama yapabilecek Arda'yı görebiliriz. Lakin dediğim gibi gelmeden tepkiler, istemiyorum gibi durumlar çıkarsa futbolcuyu üzer performansını etkiler."

Gazetecilerin 'Arda yuvaya dönecek mi?' sorusuna ise Penbe gülümseyerek, "Olabilir. Türk futbolunda neler olmuyor, olabilir" dedi.


ETİKETLER : haber Galatasaraylı Eski Futbolcu Ergün Penbe Arda Galatasaray a Dönmek İstiyor haberler haberi haberleri HABER HABERLER Türkiye Futbol Federasyonu Türkiye Cumhuriyeti Futbol Federasyonu Sarı Kırmızılılar
Diğer GÜNCEL haberleri
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
Sitemizi Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü
Çok kötü
Hertur Haberler - Haber, Haberler, Son Dakika Haberleri
siteler
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA