Bakan müjdeyi verdi! Bu yıl kesinti olmayan birincil kış olacak


Bu haber 2017-10-12 eklenmiş ve 24 kez görüntülenmiştir.

Enerji ve Natürel Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, 8. Türkiye Enerji Zirvesi'nde, Türkiye'nin enerji gündemine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Albayrak, "Bu sene büyük bir sıkıntı ve problem yaşanmazsa doğalgazda hiçbir kesintiye gidilmeyecek birincil kış olacak" dedi.

"GÜNEŞ VE RÜZGAR HEDEFLERİMİZDE IŞLEM DEVAM EDECEK"

Bakan Albayrak, zirvede yaptığı açıklamada "Çok net ifade edeyim 2023-2030 ekseninde Türkiye olarak kısa önümüzdeki 5 yılda güneş ve rüzgar hedefimiz kapsamında işlem devam edecek. Havuzda bekleyen, rüzgar için söylüyorum, 1700 küsür megavatı erittik. Müteakiben güneş ve güya devam edecek" dedi. Bakan Albayrak, Türkiye'nin enerjide attığı adımlar ve maliyetlerin düşürülmesine ilişkin açıklamasında, "Yeni dönemde maliyetlerin de düşmesi için böyle bir modele geçtik. Bu modelin en büyük katkısı maliyetlerin düşmesiydi. Rüzgar'da maliyetler dünya rekoru rakamla 3,48'e düştü. Piyasa fiyatlarının altında. Başlıca çerçeveyi önümüzdeki dönemi böyle açıklama ederiz" ifadelerini kullandı.

"YERLİLİK ARTACAK"

Türkiye ekonomisine baktığımızda, üçlü bir kazan kazan sistemini devreye alacağız. 2023 ve sonrasında (nükleer reaktör başta devreye girecek) bu oranları yaklaşık olarak yakalamayı ön görüyoruz. Büyüyen istek karşılanacak, yerlilik artacak. İthal kaynakların yerliye dönmesi için bambaşka teşvikler üstünde çalışıyoruz.

Bakan Berat Albayrak zirvede yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

"BU YIL EN BÜYÜK ARTIŞI YAŞAYACAĞIZ, FARKLI TEŞVİKLER ÜSTÜNDE ÇALIŞIYORUZ"

Türkiye büyümeye devam ediyorsa enerjide bağımlılığı minimuma indirmesi gerekir. Bunun sac ayaklarından birisi üçte iki yerlilik. Geçtiğimiz yıl yüzde 49'ları bulduk. Bu yıl gerçekten barajlarımızdaki seviye geçen yılın yarısı olmasına rağmen toplam üretim olarak (yerlilik) artacak. En büyük artışı yaşayacağız bu yıl. Özel sektör ve halk düzeninde süreci destekleyeceğiz. Türkiye tüm bu alanlarda büyük bir potansiyele sahip. Türkiye ekonomisine baktığımızda, üçlü bir kazan kazan sistemini devreye alacağız. 2023 ve sonrasında (nükleer reaktör ilk kez devreye girecek) bu oranları yaklaşık olarak yakalamayı ön görüyoruz. Çoğalan talep karşılanacak, yerlilik artacak. İthal kaynakların yerliye dönmesi için farklı teşvikler üzerinde çalışıyoruz.

"YENİ TEŞVIK VE YARDIM MEKANİZMASI 2018 BAŞINDA DEVREDE"

Yerli portföy içinde yerli kömür var. Her Zaman şunu açıklama ettim. Türkiye'deki toplam üretilen elektriğin içinde kömürün payında büyük bir çoğalma görmüyoruz. Yüzde 30'lar civarında bir kömür portföyümüz var. Yılda 30 milyon kömür ithal ediyoruz. Bunun yerli kömürden üretim etkisini çoğaltmak... Bunu yerlilikle sağlayabiliriz. Sadece son 10 yılda 8 milyar tondan fazla kömür rezervi katmış olduk. 15,9'dan 3 milyar tona çıktı. Yeni keşiflerle potansiyel rezervimiz artıyor. Kalitede artıyor. Yüksek kalorili kömürler. Bu toplam kömür rezervi noktasında 300-350 milyar dolarlık bir değerden bahsediyoruz. Böyle bir varlığımız var. Bundan elbette faydalanmamız lazım. Peki nasıl? En son teknoloji, en çevreci kriterlerle... Bunu teşvik açısından, yerli kömürle ilgili bir model başlattık. O da alım garantisi... Anlamlı bir süre, çalışıyoruz. Burada 2 gündür neler konuşuluyor biliyorum. Bir yola giriyoruz, merak etmeyin. Sektörün liberizasyonu ama en önemli konu bu. Sektördeki tüm oyuncular biliyor, enerji sektörünün sorunlarını kamudan bambaşka düşünmemeliyiz. Her ortamda söylüyorum, zeki olan aklını kullanır, daha akıllı olan herkesin aklını kullanır. Kamu menfaati, müşteri memnuniyeti birlikte oluşturmanız lüzumlu. Gürültüsüz sessiz bir dönüşümü başlattık. Dövüzden arındırılmış bir modele başlıyoruz, alım garantisi verilen miktarı artırarark yerli kömürle ilgili özendirme ve takviye mekanizmasını 2018 başında devreye alacağız.

Maksat, yılda 55 milyar dolar enerji ve maden ithalatı yapan bir ülke bir bakmışsınız 10 sene sonradan enerji ihraç eden bir ülke olmuş... Bambaşka anahtar hamleleri ortaya koyarsanız ayrı pazarlık gücüne erişiyorsunuz, hedefimiz o. 400 milyon metreküplere ulaşmak...

"YERLİ KÖMÜR İÇİN IŞLEM YIL BAŞI İTİBARIYLA BAŞLIYOR"

İthal santrallerin de yerliye mutasyon oranına göre sektöre dahil edilmesi gündemde. Sektörü göz ardı ederek düşünmemeye çalışıyoruz. Türkiye'de önemli bir kömür kaynağımız var. Bu santrallerin sahibi olan firmalarımız, bu sahalar üstünde meslek birliğine gittiğinde teşvik edecek bir alıştırma. Yerli kömür için işlem sene başı itibarıyla başlıyor. Öngörülebilirlik, uzun vadeli, adımları inşallah teker teker atacağız.

"BU KIŞ HİÇBİR KESİNTİYE GİTMEDİĞİMİZ ILK KIŞIMIZ OLACAK"

Bu fazla önemli bir konu. Doğalgaz artık Türkiye'nin enerji portföyünde manâlı bir reel. 40 milyon vatandaş bu konfordan faydalanıyor. Önümüzdeki yatırım planında önümüzdeki yılda 80 ve 40, sonraki yılda 250 ilçeyle 81 ilin tamamına doğalgaz gidecek. Yaklaşık 50 milyon vatandaşımızın kullandığı bir altyapılar. Peki elektrik enerjisi portföyü… Gazda kömürde güneşte rüzgarda inşallah nükleerin de devreye girmesi ile eşit denge sağlanacak. Bunun risk oluşturmaması hususu, ayrı stratejik adımlarla alakalıdır. Türkiye olarak dedik fakat LNG ve FCRU açısından hızlı yol almamız gerekli. Bu yıl sonu itibarıyla bu kışa 280 milyon metreküpün üzerine çıkacak bir sistem üstünde çalışıyoruz. Tüketimin arttığı kış aylarında 260 milyonları bulduğumuz dönemlerde vaktiyle kısıntılara giriyorduk. Bu kış büyük bir bezginlik ve problem yaşamazsak hiçbir kesintiye gitmeyecek ilk kışımız olacak.

"ENERJİ İTHAL EDEN TÜRKİYE'DEN ENERJİ İHRAÇ EDEN TÜRKİYE'YE"

Niyet, yılda 55 milyar dolar enerji ve maden ithalatı yapan bir ülke bir bakmışsınız 10 sene daha sonra enerji ihraç eden bir ülke olmuş... Farklı anahtar hamleleri ortaya koyarsanız farklı pazarlık gücüne erişiyorsunuz, hedefimiz o. 400 milyon metreküplere ulaşmak...

"AKDENİZ'DE DE KARADENİZ'DE DE ROL ALACAĞIZ"

Einsten'ın dediği gibi aynı şeyleri yaparak bambaşka sonuçları ahmaklar bekler. Tüm tecrübeleri sindirerek ayrı metodlarla bambaşka sonuçlar elde edeceğiz. Akdeniz ilk önce edinmek üzere Karadeniz'de de rol alacağız. 2018 yılı başında birincil Akdeniz sığ sondajını daha sonra da derin sondajımızı yapacağız. Kocaman bir maliyet avantajı da sağlıyoruz. Bu size ne kazandıracak. Bir bakmışsınız başkasının bir kuyuya harcadığı parayla siz iki kuyu açıyorsunuz. Akdeniz özelinde fazla fakat fazla ümitliyiz.

NÜKLEER ENERJİ

Nükleer reaktör için atom enerjisi kurumumuzda incelemeler devam ediyor. En ufak bir riski gözardı etme lüksünüz değil. 10 defa düşünüyoruz. Cumhuriyet'imizin 100. yılına 29 Ekim'e ulaştırırsak oysa hedefimiz o. Sıkı bir şekilde çalışmaya devam ediyoruz. 2023'de devreye aldığımızda, dönüşümü inşallah gerçekleştirmiş olacağız. Enerji sektörünün son metamorfoz dönemini biliyoruz. Bunu öyle bir yönetmemiz gerekli ama her paydaş mutlu olsun. Türkiye yeni dünya düzeninde fazla bambaşka bir yere içten şipşak gidiyor. Birileri kabul etse de etmese de büyüyoruz. düşünebiliyor musunuz bir ülkede darbe oluyor, ertesi gün piyasalar açılıyor, tıkır tıkır hayat devam etti. Türkiye artı ayrışan bir ülke. Gücün ve zenginliğin el değiştirdiği böyle bir dönemde Türkiye kazan kazan iş birlikleri ile devam edeceğiz. Enerji ve ulaşım daha alçak yapısı ile Türkiye'nin her şeyi hazırlanmış, insan kaynağı itibarıyla Türkiye hazırlanmış. Kapasitesi rekabet edebilir koşullara müsait tek ülke Türkiye. Küresel sermayenin Türkiye'yi tercih etmesinin sebebi bu.

ETİKETLER : haber Bakan Albayrak Bu Yıl Doğalgaz Kesintisi Olmayan İlk Kış Olacak haberler haberi haberleri HABER HABERLER Ankara Ticaret Odası Türkiye Cumhuriyeti Berat Albayrak Karadeniz Dönüşüm Türkiye 29 Ekim A
Diğer GÜNCEL haberleri
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
Sitemizi Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü
Çok kötü
Hertur Haberler - Haber, Haberler, Son Dakika Haberleri
siteler
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA