ABD İran'a 20 milyar dolarlık uçak satışına izin verdi


Bu haber 2016-11-23 08:52:18 eklenmiş ve 216 kez görüntülenmiştir.

ABD yönetiminin, Airbus firmasına İran'a 100'den çok ticari uçak satışı için izin verdiği bildirildi. Fransa merkezli uçak üreticisi Airbus firmasının AA muhabirine yaptığı açıklamada, ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi (OFAC), şirketin İran Air'e aşağı yukarı 20 milyar dolar dşayetinde uçak satışını sağlayacak lisansı onayladığı ifade edildi.

 

118 UÇAK İÇİN ANLAŞILMIŞTI

Açıklamada, "OFAC'tan Ocak 2016'da Paris'te imzalanan anlaşmaya yönelik ikinci lisansımızı aldığımızı teyit ediyoruz. Bu lisans, İran Air ile yaptığımız satış anlaşmasının sonuç vermesi için müzakerelerimizi sürdürmemize izin verecek." ifadelerine yer verildi. Airbus ile İran Air, İran ve P5+1 ülkelerinin imzaladığı nükleer anlaşmanın geçen Ocak ayında yürürlüğe girmesinin sonrasında 118 uçak için prensipte anlaşmaya varmıştı.

 

ABD'DEN ONAY ALMADAN SATAMIYOR

OFAC, Airbus'ın İran'a yönelik 17 uçaklık ilk satışı için gerekli lisansı ise eylül ayının sonlarına doğru onaylanmıştı. Firma, uçaklarının en az yüzde 10'u ABD'de üretildiği için Washington'dan onay almadan İran'a ürün satamıyor. ABD hükümeti, İran'a yönelik ekonomik yatırımlarını Temmuz 2015'te imzalanan nükleer anlaşma kapsamında gevşetmeye başlamıştı. İran Air, böylece Amerikan uçak üreticisi Boeing ile 737 ve 777 serisi yolcu uçakları için geçen haçünkün ayında anlaşma imzalamıştı.

 

ABD KONGRESİ İRAN'A UÇAK SATIŞINI ENGELLEMEK İSTİYOR

Öte yandan, ABD Temsilciler Meclisi, geçen hafta ABD'nin İran'a ticari uçak satmasını yasaklayan bir tasarıyı kabul etmişti. Tasarıda önceden verilen satış onaylarının da hükümsüz kılınmasına dair bir madde yer alması, Airbus'a verilen satış izninin iptal edilmesi olasılığını doğuruyor. Tasarının yasalaşabilmesi için Kongre'nin Senato kanadında da kabul edilmesi ve ABD Başkanı Barack Obama tarafından imzalanması gerekiyor

ETİKETLER :
Diğer DÜNYA haberleri
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
Sitemizi Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü
Çok kötü
Hertur Haberler - Haber, Haberler, Son Dakika Haberleri
siteler
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA