KÖPEKLER EZAN SESİNİ DUYDUKLARINDA NEDEN HEP BİRDEN ULUMAYA BAŞLIYOR?

Azca çok çoğumuz bu vakaı deneyim etmişizdir. Hafifçe yağmurlu ve puslu bir akşam evinize doğru yürümektesiniz. Birden camilerden akşam ezanı sesi yükseliyor ve o da ne? Sokak köpeklerinin hepsi bir ağızdan uluyup havlamaya başlıyor! Peki fakat niçin?
Bu haber 2017-12-01 14:36:15 eklenmiş ve 11 kez görüntülenmiştir.
Azca çok çoğumuz bu vakaı deneyim etmişizdir. Hafifçe yağmurlu ve puslu bir akşam evinize doğru yürümektesiniz. Birden camilerden akşam ezanı sesi yükseliyor ve o da ne? Sokak köpeklerinin hepsi bir ağızdan uluyup havlamaya başlıyor! Peki fakat niçin?
 
Bilimin bu konuda bir açıklaması var. Evvela şunu belirtmek gerekir ki köpekler sadece ezan sesine tepki vermiyor. Yakınlarından oldukca sesli geçen bir ambulansın yada itfaiye aracının sirenine de tepki veriyorlar. Fakat hepimiz en sık ezan sesine verdikleri tepkiye şahit olduğumuz için, köpeklerin sadece ezan okunurken uluduklarını zannediyoruz.
 
En sıradan açıklama olarak çoğu insan, köpeklerin çok akıllı hayvanlar oldukları için ezanın ardındaki çağrının farkına vararak buna cevap verdiklerini söylüyorlar. Ambulans sirenleri için de köpeklerin bu sesleri duyduklarında bir facia olduğunu anlamış olduklarını ve havlayıp uluyarak üzüntülerini belirttiklerini söyleyenler var.
 
Peki köpeklerin uluyup havlamasının ardındaki bilimsel sebepler neler? Aslında bir değil, birkaç sebepten ötürü köpeklerin bu tepkiyi gösterdikleri belirtiliyor.
 
Köpeklerin duyu hassasiyetleri insanınkinden daha uç sınırlara erişebiliyor. Yani köpekler bizim duyamadığımız tiz sesleri de duyabiliyorlar. şundan dolayı uzmanlar köpeklerin aşırı gürültülü seslerde kulaklarından rahatsız olduklarını ve buna tepki olarak havlayıp uluduklarını söylüyorlar. Bu aşırı gürültülü sesler de çoğu zaman hoparlörler vasıtasıyla güçlendirilmiş birtakım sesler, ambulans ve itfaiye benzer biçimde çalgıların sirenleri vb. Seslerdir.
 
2. Sebep ise klasik koşullanma. Pavlov'un köpeğini hepimiz duymuşuzdur. Pavlov köpeğine önce zil sesi çalıyor ve sonra et veriyordu. Bir süre sonra köpeğin zil sesini duyduğunda daha et verilmeden salya akıttığı gözlemlendi. Pavlov'un köpeği zil sesinden sonra her zaman etin sahibi olacağını zannedip kendini koşullamıştı. Sokak köpekleri de aynı bu deneydeki şeklinde gürültülü sesleri duyar duymaz kulaklarının rahatsız olacağını zannediyor olabilirler.
 
Kısaca köpekler de klasik koşullanma ile kulakları rahatsız olmasa bile duydukları herhangi bir sese tepki olarak anında havlayıp uluyor olabilirler.
ETİKETLER : köpekler pavlov zil sesi azca
Diğer YAŞAM haberleri
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
Sitemizi Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü
Çok kötü
Hertur Haberler - Haber, Haberler, Son Dakika Haberleri
siteler
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA