Dört bakanı aklayan danışman TRT yönetimine namzet adayı

Dört bakanı aklayan danışman TRT yönetimine namzet adayı
Bu haber 2017-11-27 eklenmiş ve 18 kez görüntülenmiştir.

Cumhuriyet'in haberine göre; 17/25 Aralık yolsuzluk ve sus payı operasyonunun arkasından Meclis’te 4 eski bakan için kurulan ve bakanlara Yüce Divan yolunu kapatan yolsuzluk komisyonunun 9 AKP’li üyesinden biri olan, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın başdanışmanı Mustafa Akıntı, Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın sınıf arkadaşı İbrahim Eren’in Genel Müdürlüğü’nü yaptığı TRT’nin idare heyeti üyeliğine namzet adayı oldu. Kanunsuzluk Komisyonu’nun aklama kararını aldığı gün Akış, ABD’de yargılanan Rıza Sarraf için “Sarraf’ın 1 Temmuz 2013’e değin altın ihracı için yaptğı işlemlerle, bu tarihten sonra da yaptığı ilaç ve gıda ihracı için yapılan işlemlerde hukuka tutarsız herhangi bir yön bulunmamaktadır. Bir kişinin en manâlı gelir kaynağının İran ile yapılan ticarete dayalı olmasının, gelirin suçtan elde edildiği iddiasına haklılık kazandırmayacağı açıktır” demişti.

TRT Idare Heyeti’na 30 Eylül 2013’te atanan Recep Şahin’in ödev süresi 14 Aralık’ta doluyor. RTÜK bir koltuk için iki namzet belirleyecek. Namzet adaylarının başvuru süresi de önceki gün sona erdi. Edinilen bilgiye takriben TRT Idare Heyeti’nun hukuk alanındaki üyeliği için 7 birey başvurdu.

Şahin de başvurdu

TRT’deki devir süresi dolan aynı zamanda TBMM 1. Hukuk Müşavirliği görevini de yürüten Recep Şahin, Yönetim Kurulu üyeliğine her tarafta başvurdu. Komite üyeliğine Avrasya Üniversitesi Mütevelli Heyeti üyesi İbrahim Keskin; Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. İlhan Üzülmez’in yanı sıra 3 özgür avukat da aday oldu.

Yönetim Kurulu üyeliğine başvuran namzet adayları arasında Mustafa Sızıntı’ın ismi uyarı çekti. Akış, başvurusunu Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı olarak yaptı. Eski AKP Konya Milletvekili Sızıntı, 2016 yılı Ocak ayında Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlığı’na atandı.

Akış, üniversite öğrenimini görürken, AKP gençlik teşkilatında yükselişini, “Zaten Tayyip Erdoğan bizim için acilen olduğu gibi o gün de idol, can atıyoruz beraber yürümeye. Derhal ‘evet’ dedik ve Gençlik Kolları Genel Merkezi’nde etkin siyasete daldık. Tayyip Bey bizim için en önemli öğretmen oldu” ifadeleri ile aktardı.

Davutoğlu ‘çizdi’

2011 seçimlerinde Meclis’e Konya milletvekili olarak giren Mustafa Akıntı, 7 Haziran 2015 seçimlerinde dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu tarafından hemşehrisi olmasına rağmen namzet gösterilmedi. Bu şart kanunsuzluk iddialarına karşısında Davutoğlu’nun listelerde yansıttığı tutuma misal olarak gösterildi.

RTÜK, 7 aday adayının başvurusunu ikiye indirecek. İki adayın ismi Başbakanlığa gidecek. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın onayıyla TRT Yönetim Kurulu üyeliğine görev yapılacak. Sızıntı’ın isminin Başbakanlığa gönderilmesi ve Cumhurbaşkanlığı’nca onaylanması durumunda Erdoğan, oğlu Bilal Erdoğan’ın derslik arkadaşı İbrahim Eren’in başkanlığını yaptığı TRT Yönetim Kurulu’na danışmanını aza olarak atamış olacak.

4 bakanı aklayanlardan

Akış milletvekilliği döneminde, 17/25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun gerisinde eski bakanlar Başarı Çağlayan, Muammer Güler, Hakim Bağış ile Erdoğan Bayraktar hakkında kurulan Meclis Soruşturma Komisyonu’nda, 9 AKP’li üyeden biri olarak atama yaptı. 4 bakan ile ilgili temize çıkartma kararının alınıp Yüce Divan yolunun kapandığı gün yapılan komite toplantısında Akış, tutanaklara kadar, ABD’de yargılanan Rıza Sarraf için, “Sarraf’ın 1 Temmuz 2013’e dek altın ihracı için yaptğı işlemlerle, bu tarihten sonradan da yaptığı hap ve gıda ihracı için yapılan işlemlerde hukuka aykırı herhangi bir yön bulunmamaktadır. Bir kişinin en önemli kazanç kaynağının İran ile yapılan ticarete dayalı olmasının, gelirin suçtan elde edildiği iddiasına haklılık kazandırmayacağı açıktır” dedi. Sızıntı, Meclis soruşturma komisyonlarının vereceği kararların bununla beraber da siyasal kararlar olduğunu belirterek, “Bu kararlar ülkenin siyasi konjonktrünü de yakından ilgilendirir” ifadelerini kullandı.

ETİKETLER : Dört bakanı aklayan danışman TRT yönetimine aday adayı
Diğer GÜNCEL haberleri
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
Sitemizi Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü
Çok kötü
Hertur Haberler - Haber, Haberler, Son Dakika Haberleri
siteler
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA