Merkel seçimlerin yenilenmesine aleyhinde


Bu haber 2017-11-27 eklenmiş ve 20 kez görüntülenmiştir.

Almanya Başbakanı ve Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) lideri Angela Merkel’in Bağımsızlık Halkçı Parti (FDP) ve Yeşiller ile yürüttüğü koalisyon görüşmelerinin çökmesinin gerisinde atacağı adım merakla bekleniyor.

Başbakan Angela Merkel, Mecklenburg-Vorpommern eyaletindeki parti eyalet kurultayında yaptığı açıklamada seçimlerin yenilenmesine şüphesiz karşısında olduğunu açıkladı. Merkel, “Bu sonuçlarla bir şeyler yapamamak, insanlardan her tarafta oy kullanmasını dilemek benim için fazla amaçsız” dedi. Merkel, bu seçeneğin kendisi açısından ‘adamakıllı hatalı’ olduğunu vurguladı. Jamaika koalisyonu olarak adlandırılan koalisyon için yürütülen müzakerelerin çökmüş olmasının ‘üzücü’ olduğunu bildiren Merkel, artık geleceğe bakmak gerektiğini söyledi.

Sosyal Demokrat Parti (SPD) ile her yerde büyük koalisyon kurma seçeneğine ilişkin olarak ise Merkel, “Biz iyi bir işbirliği yaptık” dedi. Merkel, iki parti arasında nelerin iyileştirilebileceği konusunda görüşmeler yürütülmesi gerektiğini söyledi. Merkel, Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier’in Hristiyan Birlik partileri ile Sosyal Demokrat Parti’yi görüşmeye çağırmış olmasını memnuniyetle karşıladığını açıklama etti.

''Jamaika'' olarak adlandırılan Hristiyan Birlik partileri (CDU-CSU), Yeşiller ve Serbest Halkçı Parti (FDP) arasındaki koalisyon görüşmelerinin başarısızlıkla sonuçlanması üzerine gözler yeniden büyük koalisyon seçeneğine çevrilmişti. SPD, Merkel'in liderliğindeki Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) ve CDU'nun kardeş partisi Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) ile koalisyona gitmeyeceğini belirli bir dille açıklama etmiş, ancak erken seçimlerin önüne geçmek istediği kayıtlı Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier’ın devreye girmesi üzerine büyük koalisyon görüşmesinin gerçekleştirileceği açıklanmıştı. Tarafların perşembe günü Belleuve Sarayı'nda biraraya gelmesi bekleniyor.

Schulz partinin genç kanadına seslendi

öte yandan koalisyon için bitmiş adı geçen Sosyal Demokrat Parti’de de bazı hareketlenmeler yaşanıyor. Sosyal Halkçı Parti (SPD) lideri Martin Schulz, büyük koalisyona kesin surette aleyhinde meydana çıkan partinin genç kanadı ''Genç Sosyalistler''e (Jusos) seslendi. Saarbrücken'de düzenlenen Jusos'un kongresinde konuşan Schulz, ''Cumhurbaşkanı beni bir görüşmeye ziyafet ettiği takdirde, bu talebi reddedemeyeceğimi ve kabul etmemek istemediğimi anladığınızı biliyorum'' dedi.

''Büyük koalisyonu kurma çabasında'' olmadığını vurgulayan Schulz, ''Azınlık hükümeti ya da erken seçimler için de çabalamıyorum. Benim desteklediğim, insanların hayatını her geçen gün daha da iyi ayla getirmek için en iyi yollar üstünde konuşmamız'' ifadelerini kullandı. Schulz ayrıca Sosyal Demokratları fikirlerin parlaklığına kapılarak pratik siyasetten kopmakla eleştiren ünlü Alman yazan Günter Grass'ın sözlerine de atıfta bulunarak, ''Hangisi daha kayda değer; çözümlerin parlaklığı mı yoksa insanların günlük hayatlarındaki iyileşme mi?'' diye konuştu.
''Siyaset devingen bir işlem''

SPD lideri, kendileri için şu anda önemli olanın taleplerini hayata geçirmek için nasıl etkin olabileceklerini denetlemek olduğunu vurguladı. Siyasetin devingen bir süreç olduğunu ve dünyanın dönmeye devam ettiğini söyleyen Schulz, kimi AB ülkelerinin SPD'yi gelecekte Almanya'da iktidarda görmek istediklerini açıkladı. 

Partinin genç kanadı Hristiyan Birlik partileri ile Sosyal Demokrat Parti arasında muhtemel bir büyük koalisyona kesin olarak karşı çıkıyor. Jusos başkanı Kevin Kühnert, ''Büyük Koalisyon büyük bir zırva'' ifadelerini kullanmış ve kendilerinin büyük koalisyonlara aleyhinde ''siper'' olduklarını söylemişti. Kühnert'in görevini devraldığı eski başkan Johanna Uekermann ise daha radikal ifadeler kullanarak, ''Ülkenin iyiliğini düşünürken, kendi partimizi de unutmamamız gerek. Büyük koalisyon, SPD olarak sahip olduğumuz güvenilirliğin son kıvılcımı için ölümcül bir darbe olur'' diye konuşmuştu.

©Deutsche Welle Türkçe

ETİKETLER : Merkel seçimlerin yenilenmesine karşı
Diğer GÜNCEL haberleri
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
Sitemizi Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü
Çok kötü
Hertur Haberler - Haber, Haberler, Son Dakika Haberleri
siteler
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA