Suudi Arabistan tarihte öncelikle turistik vize vermeye başlayacak


Bu haber 2017-11-27 eklenmiş ve 10 kez görüntülenmiştir.
Turizm geliri yalnızca Müslüman ülkelerden haç ibadetini yapmak için gelenlere emrindeki olan Suudi arabistan, turizmde yeni bir hamleye hazırlanıyor.

İLK KEZ TURİST VİZESİ

Suudi Turizm Komisyonu'nun başındaki isim olan Prens Sultan bin Salman, ülkeyi deneyimlemek ve güzelliğini bakmak isteyenler için önümüzdeki yıldan itibaren turist vizeleri verilmeye başlanacağını söyledi.  Suudi Arabistan vizesi şimdiye dek ülkeye iş yapmak ve niyetlenmek için gelenler ve tanrısal yerleri ziyaret etmek isteyenlerle sınırlıydı.

Suudi  Arabistan turizm hamlesi ise ülke ekonomisinin petrole olan bağımlılığını azaltmayı hedefliyor. 2030 yılına dek yılda 30 milyon turist çekmek ve 2020 yılına değin da yıllık turizm gelirinin 47 milyar dolara çıkarılması hedefleniyor.

TATİL KÖYLERİ, TEMA PARK VE MEGA KENT

Suudi  Arabistan, bu hedefine gelmek için turistleri çekecek yatırımlara da başladı. Ülkede Kızıl Deniz kıyısında tatil köyleri inşaa edilecek, bunun yanında 2022 yılına kadar bir tema park kurulacak.

Suudi  Arabistan'ın Veliaht Prensi Muhammed Bin Salman, geçtiğimiz günlerde Kızıldeniz kıyısında 500 milyar dolarlık bir maliyetle mega şehir inşa edeceklerini açıklamıştı. Bu öega kent  Darı ve  Ürdün'le de bağlantılı olacak.

NEOM adı bahşedilen ve 26 bin 500 kilometre karelik bir alana yayılacak olan kenti, Akabe Körfezi'nde ve Süveyş Kanalı ile deniz ticaret yollarına yakın bir noktada yapı edilecek. 
(ht)
ETİKETLER : Suudi Arabistan tarihte ilk kez turistik vize vermeye başlayacak
Diğer GÜNCEL haberleri
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
Sitemizi Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü
Çok kötü
Hertur Haberler - Haber, Haberler, Son Dakika Haberleri
siteler
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA